Likadom

Vo Viedni vyrastie najvyšší drevený mrakodrap na svete

drevodomy drevostavby likadom mrakodrap v rakusku , ekologický, lacný, kvalita, kvalitný, bungalov, dvojpodlažný, strecha, sedlová, valbová, altánok, pergola, drevená konštrukcia, drevený most, priehradový nosník, tesárska konštrukcia, tradičný, panelový, stĺpikový systém, likadom, s drevom si rozumieme, prírodné izolácie, steico, liptovské zruby, trvácne, kvalitné, najlepšie drevostavby, likadom

Najvyšší drevený mrakodrap sveta má mnoho výhod pre životné prostredie, hasičom však spôsobuje vrásky na čele.

dreveny-mrakodrap

V susednej metropole na Dunaji vyrastie svetový unikát – Viedeň plánuje postaviť najvyšší drevený mrakodrap sveta. Hoci architekti vychvaľujú šetrnosť voči životnému prostrediu, hasiči ich nadšenie nezdieľajú.

V mrakodrape bude sídliť hotel, kancelárie aj wellness centrum.
V mrakodrape bude sídliť hotel, kancelárie aj wellness centrum.

Európsky unikát

Drevený mrakodrap, ktorý dostal názov HoHo, má vyrásť v štvrti Aspern. Šplhať sa bude do výšky 84 metrov a svoje miesto v ňom nájde hotel, reštaurácia, wellness centrum, kancelárie aj byty. Mrakodrap bude zo 76 percent tvoriť drevo. Pre tento materiál sa developeri rozhodli najmä kvôli environmentálnym výhodám.

“Drevo je dokonalý stavebný materiál. Používalo sa už pred dvesto rokmi – bolo vhodné vtedy a rovnako je vhodné aj dnes,” myslí si hlavná projektantka Caroline Palfy.

Vedúca projektu vysvetlila, že takýmto spôsobom sa predíde vzniku 2800 ton oxidu uhličitého, ktorý by vznikol pri podobnej stavbe z betónu. “To je rovnaké množstvo, aké najazdíte autom za 1300 rokov, ak by ste každý deň dochádzali 40 km,” upresnila Palfy. “Drevo absorbuje oxid uhličitý zo vzduchu ešte počas rastu stromov, výroba betónu, naopak, spôsobuje vznik uhlíkových emisií,” dodala.

Hasiči sa obávajú

Viedenskí hasiči, ktorí úzko spolupracujú s architektmi, však majú pred dreveným mrakodrapom rešpekt.“Každý chce dnes stavať vyššie a vyššie. Stavba 84 metrov vysokej budovy v Európe nie je bežná a treba pri nej brať do úvahy mnoho faktorov. Je potrebné vykonať špeciálne testy na určenie vhodného pomeru betónu a dreva. Musíme vyvinúť aj bezpečnejší kropiaci systém v prípade požiaru. Pôjde o skutocne náročný projekt,” uviedol hovorca hasičského zboru Christian Wegner.

Stavba dreveného mrakodrapu by podľa odhadov architektov mala stáť 60 miliónov eur. Stavebné práce sa začnú už v priebehu budúceho roka.

Zdroj:

http://www.webnoviny.sk/zaujimavosti/clanok/928841-vo-viedni-vyrastie-najvyssi-dreveny-mrakodrap-na-svete/?utm_source=njks&utm_medium=njks&utm_campaign=njks

FacebookTwitterGoogle+Share

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/0/4/0420a8c4-fbdd-4a23-9215-75ac10104144/likadom.com/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *