Likadom

Solárne systémy

alternatívne zdroje zdroj energie energií,solárne, solárny, sytém, fotovoltaika, likadom, úspora, energia zo slnka

Téma o nezávislosti budov na rôznych zdrojoch energií a prípojok je viac a viac aktuálna. Platí to najmä pre objekty postavených na lúkach, kde je dostatok slnečného svetla po väčšinu roka alebo pre objekty, kde najbližšie pripojenie elektrickej siete je veľmi vzdialené.  Jedno z riešení ponúkajú aj  fotovoltaické panely pre výrobu elektrickej energie zo slnečného žiarenia/tepla.

energy

Poznáme tri možné spôsoby zapojenia fotovoltaických panelov v RD:

 1. ON GRID (prebytok vyprodukovanej slnečnej energie je dodávaný do distribučnej siete)

 • Nevýhodou tohto systému je byrokracia spojená s povoleniami pre dodávku vlastnej.energie do distribučnej siete dodávateľa bežne dostupnej elektrickej energie.

 1. OFF GRID (inak nazývaný aj ostrovný systém)

 • Budova je závislá iba na energii dodávanej z fotovoltaických panelov, v prípade veľmi dlhého nepriaznivého počasia je dodávka energie obmedzená. Na akumuláciu a uskladnenie energie sa využívajú batérie, ktoré umožňujú používať energiu aj počas noci.

 1. HYBRID

 • Tento spôsob zapojenia fotovoltaických článkov má najviac výhod. Pri výrobe vlastnej energie sa dodávka z distribučnej siete vypne a beží iba energia ktorú vám vyprodukovalo slnko. Tu je takisto možné naakumulovať energiu do batérií. V prípade nedostatku energie sa opäť zapne energia z distribučnej siete. Tu nedochádza k prečerpaniu vlastnej nadbytočnej energie do distribučnej siete, inak by to už bol systém ON GRID.

Samozrejmosťou pri fotovoltaických systémoch je využitie úsporných elektrických zariadení ako sú LED alebo SMD svietidlá a úsporné elektrické zariadenia (viď. energetický štítok spotrebiča).

96062-120-D4B2FF4C

Poznáme viacero druhov panelov, od ktorých sa odvíja aj ich cena:

 • Monokryštalický kolektor – pomalší „nábeh“ panelu pri produkcii elektrickej energie, dodávka energie je rovnomerná avšak panel je náročnejší na orientáciu voči Slnku.

 • Polykryštalický kolektor – rovnomerný výkon dodávanej el. energie, menej náročný na orientáciu voči Slnku

 • Hybridný kolektor – je v jednoduchom ponímaní fotovoltaický i termický solárny panel, ktorý súčasne produkuje elektrickú energiu aj teplú úžitkovú vodu. Pre absolútne prispôsobenie sa trhovým požiadavkám boli vyvinuté dva typy hybridných kolektorov. Rozdiel medzi nimi je v tom, že PowerVolt sa viac orientuje na výrobu elektrickej energie a PowerTherm na vysoký výkon v produkcii teplej úžitkovej vody.

 • Amorfný kolektor– dokáže lepšie spracovať tzv. difúzne svetlo, čo znamená, že na výrobu elektrickej energie nepotrebujú priame slnečné žiarenie. Energiu produkujú aj pri zamračenej oblohe a dokonca za hmly. Používajú technológiu, ktorá zachytáva všetky tri druhy žiarenia (red, green, blue) a účinnosť amorfných panelov nepoklesne ani pri vyšších teplotách (nad 25 °). Vďaka tomu všetkému podávajú v konečnom dôsledku o 15-35 % lepší výkon ako kryštalické panely. Pre stredoeurópske pásmo svetelnosti sú preto amorfné fotovoltaické panely najvýhodnejšie. Tieto fotovoltaické systémy môžu byť umiestnené takmer všade. Amorfné panely nie sú náročné na ideálny sklon a orientáciu. Preto sú použiteľné ako na šikmé, tak aj na rovné strechy a dokonca aj na steny. Vďaka svojej ľahkosti a ultratenkej konštrukcii môžu byť veľmi dobre integrované priamo do stavby a pôsobiť tak vysoko esteticky. Amorfné panely nepotrebujú žiadne ťažké rámy ani konštrukcie a tým pádom ani stavebné povolenie. Sú veľmi ľahké (do 5 kg/m2), tenké (samotný panel má hrúbku 1 mm) a preto takmer vôbec nezaťažujú konštrukciu stavby. Sú veľmi odolné, nerozbitné a ohybné. Preto sa amorfné fotovoltaické panely používajú aj na vesmírne výskumy. Väčšinou majú samočistiacu schopnosť a netreba ich vôbec udržiavať. Niektoré firmy distribuujúce amorfné panely ponúkajú fotovoltaiku spojenú priamo s krytinou. Tým pádom strecha nepotrebuje žiadnu inú hydroizoláciu a šetrí tak náklady. Ďalšími spôsobmi inštalácie amorfných panelov na strechy sú: lepenie ako samolepky (v prípade PVC hydroizolácie) a natavovanie (v prípade asfaltovej hydroizolácie). Pri všetkých druhoch sú panely odolné voči mechanickému poškodeniu a odolné voči vetru. Nemôže sa teda stať, že drahý fotovoltaický systém strhne silný nárazový vietor, ktorý sa v našich zemepisných šírkach čas od času vyskytne. Amorfné panely sú po inštalácii pochôdzne, tým pádom je strecha aj naďalej dobre prístupná a ľahko udržiavateľná. Je možné že v budúcnosti sa bude fotovoltaický povrch vyskytovať na nábytku, v podlahe, alebo na stenách v každej domácnosti.Cena takýchto panelov je síce o niečo vyššia ale vzhľadom na ich ročnú produkciu energie sa stále viac ukazuje ako vhodné riešenie.

Konštrukčne rozlišujeme fotovoltaické panely na:

 • Rámové (možné použiť namiesto krytiny)

 • Bezrámové (cena sa navyšuje príslušenstvom pre montáž)

 Energy-Efficiency (1)

Je dobré vedieť že,

-návratnosť investície do fotovoltaického zariadenia pre RD je priemerne 4 – 5 rokov.

– efektivita fotovoltaického zariadenia sa po 20 rokoch zníži na cca 80%, zariadenie aj tak funguje ďalej a plní svoj účel

Ako firma ponúkame našim zákazníkom aj tieto alternatívne riešenia, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi ľahko dostupné. V prípade požiadavky vám naši odborníci radi navrhnú kompletné fotovoltaické zariadenie pre váš konkrétny dom, preto nás neváhajte kontaktovať v prípade akýchkoľvek otázok.

 

Váš tím LIKADOM.

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/0/4/0420a8c4-fbdd-4a23-9215-75ac10104144/likadom.com/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405