Likadom

Revolučné priehľadné solárne panely

alternatívne zdroje zdroj energie energií,solárne, solárny, sytém, fotovoltaika, likadom, úspora, energia zo slnka

Revolučné priehľadné solárne panely zmenia každé okno na zdroj energie

Domy, bloky či celé mestá by mohli byť energeticky sebestačné s novým druhom solárnych panelov. Panely sú absolútne priehľadné a svoje uplatnenie nájdu predovšetkým v oknách budov. Technológiu pôjde aplikovať aj na existujúce okná bez nutnosti ich výmeny.

solarny_priehladny_panel

Problém pri myšlienke priehľadných solárnych panelov až doteraz bol, že pohlcovali viditeľné spektrum svetla. A nie je sa čomu diviť, princíp fotovoltaiky súvisí so vstrebávaním fotónov a ich premene na elektróny. Úplne číry materiál by musel prepustiť všetko svetlo, ktoré ide skrz a neabsorbovat ani časť viditeľného spektra.

Aby teda vedci prišli na riešenie, museli prísť s nejakou zásadnou zmenou. Tou je TLSC, čiže zlúčenina organických solí, ktoré absorbujú svetlo v spektre neviditeľnom ľudskému oku. Panel tak pracuje s infračerveným a UV spektrom a zvyšok prepustí skrz. Zachytené svetlo je potom pomocou organických solí vedené do okrajov panelu, pozdĺž ktorých je nainštalovaný tenký rámik, ktorý je zároveň malým solárnym panelom.

Predchádzajúce pokusy o polo priehľadné solárne články mali účinnosť okolo 7 percent. Nový objav má predpokladanú maximálnu efektivitu okolo 5 percent. Hoci sa tieto čísla nemusia zdať kto vie ako vysoké, v prípade nasadenia podobného riešenia pre celý dom by sa mohlo jednať o zaujímavé hodnoty.

 

 

Michiganskej tím si sľubuje veľa predovšetkým od nasadenia pri presklených výškových budov, kde je myšlienka energetickej sebestačnosti lákavá. Nič však nebráni ani nasadenie u existujúcich budov obyčajným nalepením organické vrstvy na existujúce okná. V túto chvíľu je projekt vo fáze prototypov a do niekoľkých rokov by sme ho mohli uvidieť na trhu. Kedy a za koľko však zatiaľ tím neprezradil.

 

Zdroj: http://www.24hod.sk/video-revolucne-priehladne-solarne-panely-zmenia-kazde-okno-na-zdroj-energie-cl394375.html

FacebookTwitterGoogle+Share

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/0/4/0420a8c4-fbdd-4a23-9215-75ac10104144/likadom.com/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405