Likadom

Mýty o drevostavbách

DSC_01561-810x456

Drevo má krátku životnosť

Životnosť drevených konštrukcií je vždy v rukách človeka. Pri správnom návrhu sms_479490_ma kvalitnom spracovaní dreva v konštrukciách stavby s následnou pravidelnou a správnou starostlivosťou, dokáže drevostavba prežiť storočia. Potvrdzujú to 200 a viacročné drevostavby, ktorých je na Slovensku dostatok v skanzenoch, ale stále ešte aj v užívaní – napríklad drevené kostolíky na východnom Slovensku. Z pohľadu vývojových trendov však platí, že ktorákoľvek budova, a je jedno z akého stavebného systému je postavená, musí cca po 25 – 30 rokoch prejsť zásadnou rekonštrukciou. Bývanie v 200 – ročných stavbách už asi nebude zodpovedať požiadavkám či už tepelnotechnickým alebo aj estetickým.

 

Drevostavby majú nízku odolnosť voči drevokaznému hmyzu, hubám, plesniam a iným škodcom. O drevostavbu sa treba neustále starať, ošetrovať či obnovovať nátery.

Už sme  spomínali množstvo zachovalých drevostavieb vo veľmi dobrom nábytek s červotočem (6)technickom stave, pričom tieto boli postavené v časoch, keď chemická ochrana dreva ešte neexistovala. Vhodným konštrukčným riešením a výberom vhodného dreveného materiálu do stavebnej konštrukcie, ktorý je podrobený správnemu vysušeniu a technickému spracovaniu vytvoríme predpoklady, aby drevokazní škodcovia nemali podmienky pre svoj život, obzvlášť ak stavbu z dreva chránime pred účinkami vlhkosti. Kvalitná strešná krytina, správne predsadenie ríms, tesné odvedenie zrážkovej vody, kvalitná izolácia proti spodnej kapilárnej vode … toto všetko ochráni stavbu od vlhkosti, ktorá je živnou pôdou pre huby, plesne a škodcov. K druhej časti mýtu je potrebné povedať, že bezúdržbová stavba neexistuje. O každý dom sa musíme starať a udržiavať ho, inak schátra. Obnova náterov patrí k štandardným udržiavacím prácam tak, ako keď musíme po určitom čase obnoviť povrchovú úpravu murovaného domu.

 

Odolá drevostavba aj hlodavcom?

Myši, potkany a iné hlodavce sa môžu vyskytovať všade,Mouse 3 a keď sa majú dostať k zdroju potravy, dokážu prekonať aj veľké prekážky, prehrýzť sa cez tvrdé materiály a prejsť aj na vyššie podlažia panelových domov zo železobetónu. Ľahké výplňové materiály a ľahko prístupné medzery v konštrukcii drevostavby skutočne znamenajú zvýšené riziko vniknutia hlodavcov. Ochranou proti tomu je precízne riešenie detailov, napr. prekrytím ventilačných otvorov odvetrávaných vzduchových medzier mriežkami, dôsledná realizácia štartovacích líšt v prídavnej tepelnej izolácii, krytie mäkkých vrstiev tvrdým veľkoplošným materiálom. Pre každú stavbu je tiež dôležité kontrolovať stav hlodavcov v bezprostrednom okolí, najúčinnejším biologickým prostriedkom v našich podmienkach je to mačka domáca.

 

Nevýhodou drevodomov je nízka odolnosť dreva voči počasiu a živelným pohromám.

Drevostavby sú odolné voči počasiu rovnako ako ostatné stavby. Ak sú navrhnuté rainsa postavené kvalitne, vydržia bežné zaťaženia od klimatických zmien, očakávané u rodinných domov v našom klimatickom pásme. Drevostavby sú odolné aj proti živelným pohromám. Dobrým príkladom sú stavby z dreva v Japonsku. Drevostavby sú odolnejšie voči zemetraseniu, nakoľko ich konštrukcie sú pružné a dokážu eliminovať otrasy zo zemetrasení nižších stupňov bez vážnejších porúch. V prípade poškodenia stavby neočakávanou záplavou sú sanácie ľahšie realizovateľné. Stačí vymeniť nasiaknuté opláštenie a premočené tepelné izolácie. Vysušenie „stavebných konštrukcií“ je oveľa rýchlejšie ako u štandardných systémoch.

 

Drevo je ľahko zapáliteľný a horľavý materiál. Riziko požiaru je v drevostavbe oveľa vyššie ako u iných typoch stavieb.

Zlé referencie o tomto fenoméne sa šíria rýchlo, málokto však vie pomenovať ich príčinu. firewoodPožiarne štatistiky (aj z iných štátov) pritom dokazujú, že materiál stavby nie je rozhodujúcim ukazovateľom z hľadiska vzniku požiarov! Horľavosť konštrukcie drevostavby je však pomerne ľahko kontrolovateľná a znižovaná použitím protipožiarnych sadrokartónových obkladov, izolácií s retardérmi horenia, atď.. Pri výstavbe je potrebné realizovať protipožiarnu ochranu, ktorá predĺži čas poškodenia nosných častí budovy. V takomto prípade je riziko požiaru úplne rovnaké ako u iných stavieb.

 

Objemové a tvarové zmeny spôsobované teplotou a vlhkosťou spôsobujú, že drevostavby stále „pracujú“, a tak nie je možné sa spoliehať na stálosť konštrukcie.

V začiatkoch úvah o kvalite použitého dreva si musíme povedať, že stromy by saaaaaa mali ťažiť iba v zime. Základom kvalitne postavenej drevostavby je správny konštrukčný návrh skladieb jednotlivých prvkov drevostavby. Ďalej je to správny výber použitého dreva a jeho správne spracovanie do konštrukcie. Ak stavebná spoločnosť pracuje s kvalitne vysušeným a ošetreným drevom, konštrukcie sú odolné proti poveternostným podmienkam a nedochádza k ich deformáciám.

 

Drevostavby majú nedostatočné akustické vlastnosti, vŕzgajú  a počuť v nich každý krok.

Správne vybraté drevo a jeho správne konštrukčné zapracovanie v tej ktorej konštrukcii UPTOWN_too_much_noisetvorí staticky spoľahlivý prvok stavby. Najproblematickejšou konštrukciou z hľadiska akustiky sú stropy drevodomov. V týchto prípadoch je veľmi dôležité zapracovanie akustických izolácií s vyššou objemovou hmotnosťou do stropnej konštrukcie. Dôležité je tiež odpruženie nášľapných vrstiev a kvalitná podlahová krytina. Pri riešení tohto problému sa osvedčuje aj technika drevobetónových stropov, keď sa do stropu a podlahy zakomponuje vrstva betónového poteru. Tento svojou vysokou objemovou hmotnosťou eliminuje šírenie zvuku po dome.

 

Drevodomy „vraj“ majú nedostatočné tepelnoizolačné vlastnosti. Ľahko sa prehrievajú a v zime rýchlo vychladnú.

Problematika letného prehrievania trápi všetky typy rodinných domov bez heater_adpúčinného tienenia na presklenených častiach stavieb. Hlavne okná s južnou orientáciou spôsobujú vysoké teploty v letných mesiacoch. V zime sú zisky tepla od slnka vítané. Straty tepelnej energie sa u drevostavieb riešia dostatočnými hrúbkami tepelných izolácií. Tieto musia byť vypočítané podľa požadovanej energetickej triedy domu. Toto však platí pre všetky druhy domov. Kvalitne posúdená drevostavba vie bez problémov s technikou inštaláciou potrebných hrúbok tepelných izolácií dosahovať zatriedenie A1 – t.j. pasívny dom. Pri realizácii prác sa nesmie zanedbať požiadavka na kvalitnú realizáciu stavebných detailov. Renomovaní výrobcovia tepelných izolácií, ale aj výrobcovia drevodomov majú perfektne zvládnuté aj tieto, stavbármi často podceňované  „maličkosti“.

 

Do drevostavieb sa dá ľahko vlámať.

V policajných štatistikách nefiguruje ani jedno vlámanie do rodinného domu tak, robbery-l1že lupič prepílil stenu drevostavby. Väčšina vlámaní sa deje cez okná a balkónové dvere. Existuje veľmi veľa účinných prostriedkov, ktorými sa dá rodinný dom ochrániť. Patria sem bezpečnostné kovania na okná či dvere, ktoré zlodej ľahko nevypáči. Kvalitný zámok na vchodových dverách by mal byť samozrejmosť a ak neveríme mechanickému zabezpečeniu tak bezpečnosť našich domov riešia elektronické zabezpečovacie systémy napojené na políciu.

 

Drevostavby sú lacné … To je podozrivé!

Ako vo všetkých oblastiach aj tu platí, že cena sa odvíja od kvality použitých money-in-sock-euro-1433052-m-180x180stavebných materiálov a je priamoúmerná finančným možnostiam investora. Lacnejšiu cenu drevodomu spôsobuje aj množstvo suchých procesov vo fáze realizácie prác na stavenisku, ktorá šetrí čas, a teda aj peniaze. Príprava panelov či celých stien vo výrobných halách zasa umožňuje zrýchliť čas montáže na stavbách a tento fakt šetrí peniaze. Tie ušetríte aj na dopravných nákladoch. Montovaný dom doveziete na stavbu na dvoch nákladných autách. Spočítajte si, koľko áut musí navoziť tehly, panely, stropy pri „klasickej“ stavbe! Cena drevodomu však stúpa s vyššími nárokmi klienta na kvalitu materiálov.

 

Autor: Prof. Ing. Jozef Štefko, CSc a kolektív

Zdroj: Môj dom

           Moderné drevodomy


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/0/4/0420a8c4-fbdd-4a23-9215-75ac10104144/likadom.com/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405